Nowe Ferrari Luce i Mercedes AMG to żart z facetów?

Nowe Ferrari Luce i Mercedes AMG to żart z facetów?
pradoslaw
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Postów: 345
3

Czy zgodzicie się, że nowe Ferrari Luce wygląda jak elektryczne autko dla dzieci? 🤦‍♂️

image

Jeszcze parę lat temu inspiracją dla sylwetki czy frontu sportowych samochodów były drapieżne zwierzęta (język: nisko, szeroko, napięte mięśnie, wąskie oczy, otwarte wloty jak pysk).

Dzisiaj najnowszy Thermomix do kuchni Twojej żony bardziej ocieka pięknym designem i testosteronem niż te różowe, żółte i pastelowo-błękitne lalki barbie wciskane mężczyznom przez Ferrari czy Mercedesa.

image

To już wolę... 🚲

image

BTW: zrobiłem z redesignem Ferrari lepszą robotę niż ta wykonana przez dwóch głównych projektantów Apple - Jony’ego Ive’a oraz Marka Newsona. 🤫 🤣

phantom_wizard
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 150
4

Odpowiem najpierw po wykopowemu żeby mieć to z głowy: jeśli Ci się nie podoba to nie kupuj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A teraz już tak serio: taki jest trend i tak zatwierdzili ludzie z marketingu i sprzedaży (na bazie badań i wywiadów u grup docelowych). Pierwsze skrzypce gra w designie obecnie Azja, wiele dawnych europejskich marek zaostało już dawno sprzedanych (Volvo -> Polstar) i USA ale oni swoje auta robią dla siebie. Design to zresztą najmniejszy problem, na youtube wystarczy poszukać co sądzą ludzie o intruzywnym instalowaniu systemów śledzenia przez producentów.

WhiteLightning
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 3313
2

To juz Duster ma wiecej testosteronu niz to cos.

KamilAdam
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Silesia/Marki
  • Postów: 5658
2

https://x.com/antoguerrera/status/2059280809903755452?s=46&t=SgRq5hWOgUaRoGdLCQg1ww

Former Ferrari chairman Montezemolo tears the new electric Ferrari “Luce” apart:

“I cannot say what I really think: I would harm Ferrari. We risk the destruction of a legend. So sorry. Take the Prancing Horse off. At least the Chinese won’t copy this car”

John Gordon
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 47
1

Nawet gorzej, autka dla dzieci, takie co jeżdżą po podłodze i odbijają się od ściany, często były replikami prawdziwych. Tutaj już oryginał jest nijaki.

onomatobeka
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 433
2

Mi się nie podobają, ale rozumiem jeśli będą się dobrze sprzedawać. Sporo klientów na takie auto lubi się wyróżnić i tutaj też mają pewność, że każdy ogarnie, że jeżdżą najnowszą generacją, a nie dwie wstecz.

obscurity
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
4

Wygląda nawet spoko ale w sumie nie rozumiem czemu elektryczne auta automatycznie muszą mieć całkiem inny jakiś obły dizajn, bliżej porsche cayman niż ferrari. Domyślam się że ma to związek z tym że trzeba jakoś ukryć potężną baterię maksymalizując powierzchnię i równomiernie rozkładając ciężar ale ukrywając jednocześnie prostą i przerośniętą bryłę, podejrzewam że taki design zaproponowany przez AI nie bierze pod uwagę elementów które muszą się tam zmieścić, fizyki ani w ogóle niczego poza wyglądem.
No i ten zaproponowany design nie wygląda też "nowo", jakbym zobaczył na ulicy to nie znając się pomyślałbym że to po prostu jakieś ferrari - rocznik 2026 czy 2008, nie wiem, a nie że coś całkiem nowego na drodze, tak to już jest że na przemian produkują obłe i kanciaste auta.

Nie rozumiem czemu elektryki muszą mieć też automatycznie dużo więcej elektroniki niż zwykłe auta - elektryczne klamki i nawet elektrycznie otwierane gniazdo ładowania.

B1
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 555
0
onomatobeka napisał(a):

Mi się nie podobają, ale rozumiem jeśli będą się dobrze sprzedawać. Sporo klientów na takie auto lubi się wyróżnić i tutaj też mają pewność, że każdy ogarnie, że jeżdżą najnowszą generacją, a nie dwie wstecz.

O to to, takie auta się kupuje w 95% dla szpanu, a większy szpan jest wtedy jak od razu widać że Ferrari jest rocznik 2026 a nie 2015 czy 2008. O miłośników klasycznej motoryzacji nawet nie walczą bo to elektryk, im bardziej cukierkowo wygląda to w sumie tym lepiej bo jakby wyglądał "jak Ferrari" to tego posta nie było. A tak to może jakiś programista piwniczak może sobie kupi to auto by w końcu się pokazać światu?

Pyxis
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
1
pradoslaw napisał(a):

Czy zgodzicie się, że nowe Ferrari Luce wygląda jak elektryczne autko dla dzieci? 🤦‍♂️

WhiteLightning napisał(a):

To juz Duster ma wiecej testosteronu niz to cos.

Tymczasem reklama Jaguara:

PaulGilbert
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 1132
1

Oni te auta robią chyba pod gusta klientów z Chin. Zresztą jeśli zajrzymy na coś w budżecie zwykłego programisty, to podobnie jest też np. z nowymi modelami Audi.

TE
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 274
1

Jeżdzę elektrykiem od ponad pół roku więc może się wypowiem w sprawie niektórych renderów - chociażby tego, który zaproponował OP. W samochodach elektrycznych taka niska linia nadwozia jest wręcz niemożliwa do osiągnięcia - bateria swoje zajmuje a przy takiej mocy i masie potrzeba trochę KWh upchać - to nie ma być auto miejskie z zasięgiem po 200-300 km. Nie bez powodu najpopularniejsza linia elektryków to SUVy(mimo że efektywność jest ich mniejsza) gdzie można zapakować duża baterię.

Co oczywiście nie oznacza, że nie dało się zrobić tego znacznie lepiej :D Wystarczyło wziąć model Purosangue i go trochę przerobić. No ale chcieli pójść w design Jony Ive'a to mają.

Swoją drogą jak szybko zmienia się optyka, kilka dni temu wszyscy mówili "ble" widząc nowego elektrycznego Mercedesa AMG GT 4-door a teraz w porównaniu do Ferrari to nie wygląda tak źle.

Szukając pozytywów uważam, że wnętrze środka wygląda ciekawie. Początkowo gdy widziąłem rendery miałem takie znowu "same tablety" ale jak obejrzałem filmiki jak połączony został software z hardware'm to robi to wrażenie. Tutaj Jony Ive mógły zakończyć swoją pracę, no ale chciał zrobić jeszcze swój pierwszy samochód no to ma 😄

cerrato
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Poznań
  • Postów: 9200
1

Daję tak, bo osadzanie szortów z YT nie działa :(

http://youtube.com/shorts/F68mcD5bBpY

hzmzp
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 754
8

screenshot-20260528105333.png

KamilAdam
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Silesia/Marki
  • Postów: 5658
2

https://x.com/ladymarketok/status/2059728300113842586
https://x.com/drclownphd/status/2059668261575225819

screenshot-20260528125308.png

Kurde. Wpadłem w bańkę. Cały X zawalony hejtem na Ferrari XD

cerrato
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Poznań
  • Postów: 9200
7

screenshot-20260528125521.png

nulled
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 425
1

na szczeście powstają też normalne auta i spokojnie oba te modele można pominąć.

hzmzp
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 754
1

@nulled i będziesz tak pomijał aż nic już nie zostanie, właśnie przez takie myślenie mamy tą "ewolucje"

Wibowit
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: XML Hills
6

luce-vs-magic-mouse.png

PaulGilbert
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 1132
CZ
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 2712
0

Trochę taka moda. Przypomina mi to bardziej autka z hotwheels. Ludzie już nie lubią designu ultrasportowego jak Mclaren, albo Lamborghini, bo kojarzy się to z oskarkami, albo zakompleksionymi szejkami co rozwalają się co zakręt. Ewentualnie w drugą stronę z Bentleyami, Merolami albo Rolls Roycam. Auta dla mafiozów, prezesów, dorobionych starszych osób.

Teraz liczy się jakiś wyważony styl dla klasy upper-middle, która się dorobiła na IT, influencerce, medycynie itp w w miarę młodym wieku 20-40 . Trochę sportu, trochę elegancji, trochę prestiżu i trochę nowoczesności. Stąd masz coś takiego.

Porsche idzie w podobnym kierunku, ale mam wrażenie, że im wychodzi to nieco lepiej jak np ta seria modeli Cayenne, którą widuje na ulicach całkiem często. Ewentualnie GT911.

Sensacyjny Sebastian
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 412
1

To nowe Ferrari faktycznie trochę przypomina mydelniczkę, ale co nie tak z Mercedesem?

tefu
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 627
1

Nie wiem w czym problem. Jak ktoś bogaty chce to sobie kupi. Bogaci ludzie wydają masę kasy na różne głupoty jak np drogie samochody, które poza ceną nie wiele różnią się od Fiata czy Peugeota. Problem w tym, że każdy z nas goni w jakiś sposób za czymś.

Ktoś kupi Thermomixa to będzie bronił swojej decyzji, że zakup robota kuchennego za 6k jest rozsądną decyzją.
Ktoś kupi SUVa premium za 400-600k PLN to będzie wszystkich przekonywać, że to przecież BMW, Audi czy Mecedes, więc rozumiesz, to nie to samo co Citroen xD
Ktoś kupi sobie monitor Ultrawide za 10k i będzie przekonywać że na takim zwykłym 16:9 za 1-2k nie da się pracować, bo rozumiesz tyle i tyle Hz a on przecież gra w gry 😀
Ktoś inny kupi sobie zegarek za 3K czy nawet 50K i będzie przekonywać, że rozumiesz, on jest dokładny jak zegar atomowy bo taki tani to w ciągu roku się spóźnia 5 sekund! (kolega z naszego forum)

No i tak każdy będzie uzasadniać swoje decyzje przed samym sobą by się samemu przekonywać, że zrobił dobrze.
A zakup drogich rzeczy najlepiej obrazuje afera jednej włoskiej marki, która zatrudniała nieleganie imigrantów z Afryki do szycia torebek, których kosz produkcji wynosił 60€ a sprzedawali je za 3000€. A potem taki mieszczuch myśli, że kupił coś nadzwyczajnego. W ostatecznym rozrachunku torebka to zwykle kawał pozszywanej skóry, zegarek drobne trybiki z metalu, samochód kupa stali, plastiku i gumy. Serio, można coś zrobić z większą lub mniejszą precyzją ale przy pewnym progu zaczynamy płacić za coś co jest tylko wytworem naszej własnej wyobraźni.

somekind
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Wrocław
0

Dla mnie wygląda jak dowolny samochód, który nie ma jedynego słusznego kształtu samochodu dla mężczyzn czyli Volvo 850 LW.
Dla właściciela kształt karoserii chyba nie powinien o mieć to większego znaczenia, bo jak każdy włoski samochód będzie go oglądał głównie od spodu.

P1
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 16
0

Tradycyjny silnik spalinowy ma sprawność ok. 40% czyli 60% zatankowanego paliwa jest marnowane na ciepło. Elektryk ma 100% sprawności i przez to jeździ się nim taniej.

cerrato
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Poznań
  • Postów: 9200
2

Elektryk ma 100% sprawności i przez to jeździ się nim taniej.

OK, ale np. w zimie to jednak to ciepło się przydaje do grzania kabiny, za to w elektryku zużywasz prąd z baterii żeby się podgrzać.
Z kolei gdy jest ciepło - klima chodzi w oparciu o kompresor, który w spalinowym jest mechanicznie napędzany obrotami silnika, więc biorąc pod uwagę masę pojazdu, praktycznie to jest ledwo odczuwalne przez silnik oraz wzrost spalania, za to w elektryku kompresor klimy jest na prąd - czyli także zużywa energię, przez co spada zasięg.

Wiem, że nadal nie powoduje to zrównania tych dwóch rodzajów pojazdów, ale chcę tylko, żebyś miał świadomość, że albo:

  1. celowo manipulujesz i przekręcasz
  2. bezmyślnie przeklejasz statystyki i fakty, których za bardzo nie rozumiesz
  3. po prostu nie zastanowiłeś się, ale jak teraz o tym pomyślisz to przyznasz mi rację, że dysproporcja nie jest aż tak duża, jak to przedstawiasz.
B2
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 84
2

@cerrato kompresor pobiera realną moc z silnika, a na małym silniku da się to nawet realnie wyczuć. Niektórzy starszej daty pewnie pamiętają manewr polegający na wyłączeniu klimy przy wyprzedzaniu 😀 Ta moc wcale nie jest darmowa, nie jest wytwarzana przy okazji, nie bierze się znikąd.

hzmzp
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 754
2

@cerrato W obu przypadkach obciążenie z AC jest podobne. Problem potęguje się przez pojemność i obsługę magazynu energii z której jest pobierane zasilanie do nich, przy ładowaniu akusa oszczędnym trybem wychodzi dużo taniej niż węglowodory przy szybkim ładowaniu cenowo wychodzi podobnie. Problematycznym współczynnikiem jest czas wypełniania takiego magazynu - bateria kilka godzin, węglowodory kilka minut.

IMO cały hype na elektryki jest sztucznie wywołany by znaleźć finansowanie na badania/rozwój elektrycznych magazynów energii podobnie jak OZE (tych niestabilnych jak PV i wiatraki) tam to dopiero jest cyrk.

cerrato
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Poznań
  • Postów: 9200
0

@hzmzp - szczerze to średnio rozumiem o czym piszesz - jakie obciążenie AC, w jakich przypadkach, jakie magazyny energii?

Ja się odniosłem jedynie do tego, że przedstawiony argument przez @ple123 jest nie-do-końca rzetelny/obiektywny. OK, rozumiem i się zgadam z tym, że duża część energii w silniku spalinowym (zwłaszcza w benzynowym) idzie na inne rzeczy niż praca. Czy to jest akurat 40/60% to nie wiem, nie pamiętam, nie chce mi się sprawdzać, ale mam świadomość jego względnie niskiej sprawności.

Tylko w argumencie w stylu ok. 50% energii w spalinówce idzie w kosmos brakuje informacji o tym, że w elektrykach brak tego ciepła odpadowego (które jest potrzebne do grzania) jest rekompensowany grzałką/pompą ciepła, a klima, która w spalinówce jest napędzana mechanicznie i w bardzo niewielkim stopniu obciąża silnik spalinowy, w elektryku jest napędzana także elektrycznie. Więc OK, sam silnik elektryczny ma bardzo dużą sprawność, ale patrząc na samochód elektryczny jako na całość - już tak dobrze nie jest, nie cała dostarczona do niego energia idzie na jazdę - jak by można było wnioskować z uproszczonego podejścia do tematu w wykonaniu @ple123.

bustard2 napisał(a):

@cerrato kompresor pobiera realną moc z silnika, a na małym silniku da się to nawet realnie wyczuć. Niektórzy starszej daty pewnie pamiętają manewr polegający na wyłączeniu klimy przy wyprzedzaniu 😀 Ta moc wcale nie jest darmowa, nie jest wytwarzana przy okazji, nie bierze się znikąd.

Tak, ale jest to naprawdę względnie niewielkie obciążenie. A argument że kilkadziesiąt lat temu ludzie wyłączali klimę żeby uzyskać dodatkowe ... to było dawno temu. Tak samo jak hamowanie pulsacyjne - teraz, jak masz ABS, to wciskasz pedał i elektronika działa lepiej, niż Ty pompując pedał. Dawniej tez nie było wspomagania kierownicy, trzeba było ręcznie włączyć ssanie itp.

Klima zużywa średnio w przedziale 2-6 KM - więc jak były silniki o mocy 30-50KM to rzeczywiście było to odczuwalne. Przy 120-150KM to już jest wartość pomijalna. Ale rozumiem o co Ci chodzi - tak, masz rację, klima nie bierze energii z kosmosu ani jej nie wytwarza w ramach fotosyntezy, tylko pobiera z pracującego silnika, w efekcie czego albo wzrasta troszkę spalanie, albo spada moc dostępna dla kierowcy. Tutaj się z Tobą zgodzę.

hzmzp
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 754
1

@cerrato AC - air condition czyli twoje grzanie/chłodzenie, magazyn energii - bak paliwa/bateria.
Ogólnie mówię że porównywanie czy oba pojazdy mają czy nie mają tego nie ma sensu, bo problem leży gdzie indziej

somekind
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Wrocław
0
cerrato napisał(a):

Tylko w argumencie w stylu ok. 50% energii w spalinówce idzie w kosmos brakuje informacji o tym, że w elektrykach brak tego ciepła odpadowego (które jest potrzebne do grzania) jest rekompensowany grzałką/pompą ciepła, a klima, która w spalinówce jest napędzana mechanicznie i w bardzo niewielkim stopniu obciąża silnik spalinowy, w elektryku jest napędzana także elektrycznie. Więc OK, sam silnik elektryczny ma bardzo dużą sprawność, ale patrząc na samochód elektryczny jako na całość - już tak dobrze nie jest, nie cała dostarczona do niego energia idzie na jazdę - jak by można było wnioskować z uproszczonego podejścia do tematu w wykonaniu @ple123.

Tylko tego ciepła odpadowego w spalinówce jest tyle, że można ogrzać kilka budynków, a nie jedynie kabinę samochodu. :) Dużo mniej energii należy wydać na ogrzanie elektryka niż marnuje się w spalinówce, więc patrząc na całość elektryki nadal wygrywają. Aczkolwiek te 100% z postu, do którego się odnosisz to też jakaś bzdura.

Dodatkowo zwróciłbym uwagę na to, że w elektryku można sobie włączyć ogrzewanie/chłodzenie zanim dotrze się do samochodu, nie trzeba czekać jak w spalinówce aż nam spaliny ogrzeją kabinę. ;)

Zarejestruj się i dołącz do największej społeczności programistów w Polsce.

Otrzymaj wsparcie, dziel się wiedzą i rozwijaj swoje umiejętności z najlepszymi.