Mi to co prawda już nie pomoże bo edukację wyższą mam za sobą (IS na FAIS UJ), ale może ktoś inny skorzysta.
Zastanawiam się czy chociaż jedna uczelnia wyższa pochyla się nad tematyką grafów "na serio" (bo za mojej kadencji IS na FAIS UJ niespecjalnie jeśli nie szło się na specjalizację gamedev a i to co tam jest w programie związanego z grafami nie powala) w aspekcie praktycznym. Przez praktyczny mam tu na myśli projekty typu obrazowe i praktyczne zastosowanie w realistycznym projekcie.
Poziom typu "znajdujemy minimalne drzewo rozpinające" jakiegoś niewielkiego grafu nie jest zasadniczo "na serio".
Operacje typu kompresja grafów - np zstd (czy inne) jakiegoś Sparse Voxel Octree to już wkraczanie w serious business który spokojnie powinien być do ogarnięcia na studiach i który należy do dziedziny przydatnej zawodowo w wielu branżach - gamedev, CAD/CAM, robotyka, High Performance Computing, aparatura medyczna i wiele innych działek.
Wczytywanie i wyświetlanie złożonych modeli danych GIS i jakieś życiowe i praktyczne operacje na nich też jest spoko tematyką grafową.
Minimal effort ze strony uczelni to chociaż jakieś silniki 3D (czy to dla gier czy dla edytorów lub symulacji) implementujące grafowe struktury danych przyśpieszające renderowanie scen i rozległych poziomów, pathfinding i wykrywanie kolizji, propagowanie ciepła, dźwięku, oświetlenia itp.
Możne też jeszcze wskazać inne przykłady jak pathfinding do łączenia punktów na "życiowych gabarytów" wielowarstwowych płytkach drukowanych i inne.
Co do kwestii wałkowania takich problemów w stylu "a teraz drodzy Państwo walnę wam dowód dowodzący poprawności algorytmu na 12 tablic zapisanych kredą/flamastrem" to nie jestem entuzjastą ale może ktoś z czytających wątek lubi. Nie będę negował przydatności udowadniania poprawności algorytmów, mimo że na wielu działają w procesie nauczania usypiająco.