Czy gdzieś w Polsce jakaś uczelnia wyższe dobrze magluje ze studentami grafy i algorytmy na nich?

Czy gdzieś w Polsce jakaś uczelnia wyższe dobrze magluje ze studentami grafy i algorytmy na nich?
Satanistyczny Awatar
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 750
0

Mi to co prawda już nie pomoże bo edukację wyższą mam za sobą (IS na FAIS UJ), ale może ktoś inny skorzysta.

Zastanawiam się czy chociaż jedna uczelnia wyższa pochyla się nad tematyką grafów "na serio" (bo za mojej kadencji IS na FAIS UJ niespecjalnie jeśli nie szło się na specjalizację gamedev a i to co tam jest w programie związanego z grafami nie powala) w aspekcie praktycznym. Przez praktyczny mam tu na myśli projekty typu obrazowe i praktyczne zastosowanie w realistycznym projekcie.

Poziom typu "znajdujemy minimalne drzewo rozpinające" jakiegoś niewielkiego grafu nie jest zasadniczo "na serio".

Operacje typu kompresja grafów - np zstd (czy inne) jakiegoś Sparse Voxel Octree to już wkraczanie w serious business który spokojnie powinien być do ogarnięcia na studiach i który należy do dziedziny przydatnej zawodowo w wielu branżach - gamedev, CAD/CAM, robotyka, High Performance Computing, aparatura medyczna i wiele innych działek.

Wczytywanie i wyświetlanie złożonych modeli danych GIS i jakieś życiowe i praktyczne operacje na nich też jest spoko tematyką grafową.

Minimal effort ze strony uczelni to chociaż jakieś silniki 3D (czy to dla gier czy dla edytorów lub symulacji) implementujące grafowe struktury danych przyśpieszające renderowanie scen i rozległych poziomów, pathfinding i wykrywanie kolizji, propagowanie ciepła, dźwięku, oświetlenia itp.

Możne też jeszcze wskazać inne przykłady jak pathfinding do łączenia punktów na "życiowych gabarytów" wielowarstwowych płytkach drukowanych i inne.

Co do kwestii wałkowania takich problemów w stylu "a teraz drodzy Państwo walnę wam dowód dowodzący poprawności algorytmu na 12 tablic zapisanych kredą/flamastrem" to nie jestem entuzjastą ale może ktoś z czytających wątek lubi. Nie będę negował przydatności udowadniania poprawności algorytmów, mimo że na wielu działają w procesie nauczania usypiająco.

SG
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 24
0

+1, chodź studia matematyczne trochę się boję, że ktoś zostanie bezrobotnym po nich, ale i tak polecam.
Zawsze Jak ktoś jest matematykiem to nigdy nie jest pewny swoich umiejętności i spierdoli sobie po całości życie.

Hodor
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Postów: 337
0

Każda uczelnia – jak chcesz coś głęboko wyspecjalizowanego i jednocześnie praktycznego, jaki problem zrobić sobie to na projekt dyplomowy albo projekt zaliczeniowy na zajęciach?

Satanistyczny Awatar
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 750
1
Hodor napisał(a):

Każda uczelnia – jak chcesz coś głęboko wyspecjalizowanego i jednocześnie praktycznego, jaki problem zrobić sobie to na projekt dyplomowy albo projekt zaliczeniowy na zajęciach?

Taki, że do tego nie trzeba studiowania. Chyba, że wychodzisz z założenia, że studia sa po to by cię przeegzaminowano z zadanego materiału i na tym wkład kadry akademickiej w twoja edukacje powinien się kończyć?

SG
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 24
0

W ogóle czemu nie ma probabilistic programmistów, tylko sami klepacze cruda są.

Cała magia jest w tym co jest nieuchwytne, tak jest wszystko deterministyczne.

CZ
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 2712
0

Operacje typu kompresja grafów - np zstd (czy inne) jakiegoś Sparse Voxel Octree to już wkraczanie w serious business który spokojnie powinien być do ogarnięcia na studiach i który należy do dziedziny przydatnej zawodowo w wielu branżach - gamedev, CAD/CAM, robotyka, High Performance Computing, aparatura medyczna i wiele innych działek.

xD No to nigdzie w PL, bo mało kto miał szczęście trafić w Polsce do komercyjnych projektów tego typu gdzie pisało się to od zera. A jak komuś się poszczęściło (specjalnie używam tego słowa) to raczej nie pracuje na uczelni + jeszcze musisz się przebić przez stary beton, który twierdzi, że Symfonia C++ to wystarczające xD.

U mnie na studiach najwyżej napomniano o Djikstrze a na zadanie domowe był algorytm kruskala i bye bye czas wrócić do nauki metaloznastwa, MES i mechaniki ciała stałego.

PI
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 21
0

Zakładam że będą to kierunki, które najwięcej stawiają na algorytmikę i matematyczne podstawy informatyki. Czyli Informatyka Analityczna TCS na UJ, informatyka na UW oraz UWr

SG
  • Rejestracja: dni
  • Ostatnio: dni
  • Postów: 24
0

Polacy co prawda wygrywają w tych olimipiatadach, chodź są przeciętne, jakiś object tracking czy kwantyzacja kolorów, ale za to jesteśmy najlepsi.

Młodzi jak w tym wieku to potrafią, to potem jest łatwiej inną wiedzę przyswoić, ale nic nie jest zero jedynkową i transferobalną wiedzą.

Zarejestruj się i dołącz do największej społeczności programistów w Polsce.

Otrzymaj wsparcie, dziel się wiedzą i rozwijaj swoje umiejętności z najlepszymi.